Quantcast
Channel: Sinemanija
Viewing all 89 articles
Browse latest View live

Doručak kod Tifanija: sve što niste znali o kultnom ostvarenju iz 1961.

$
0
0

,,Doručak kod Tifanija” ( eng. Breakfast at Tiffany's ) je kultni filmski klasik iz 1961. godine, koji je postao jedan od najuticajnijih ostvarenja svih vremena. Film je lansirao glavnu glumicu, Odri Hepbern, u zvezde i postao deo pop kulture.

Snimljen je po istoimenom romanu, Trumana Kapotea iz 1958. godine. Reditelj filma je Blejk Edvards, scenario je potpisao Džordž Ekslord. Te, 1961. godine, film je zaradio 14 000 000 dolara. Osvojio je brojne nagrade, među kojima je i nekoliko Oskara, Zlatni Globus, itd. 

Ulogu Holi tumači Odri Hebpern

Radnja i opis filma

Glavna junakinja Holi, živi u Njujorku i sanja velike snove. Pobegla je iz ruralne sredine i sada radi kao poslovna pratnja, a jednom nedeljno posećuje svog sponzora Salija u zatvoru, da bi mu isporučila ,,vremenski izveštaj”. 

Holi upoznaje Pola, pisca koji se doseljava u njenu zgradu. Počinju da se druže, ali se i zaljubljuju jedno u drugo. Međutim, Holi ne želi da se upušta u vezu sa Polom, jer ,,ljudi ne pripadaju jedni drugima”. Iza njenog odbijanja kriju se veliki strahovi i tajne.

Pol će vremenom saznati još neke detalje iz njenog života i pokušati da sruši zidove koje je Holi izgradila oko sebe. 

Radnja filma se vrti oko devojke Holi i pisca Pola.

Glumci

U filmu ,,Doručak kod Tifanija” uloge tumače:

  • Odri Hepbern kao Holi
  • Džordž Pepard  kao Pol
  • Miki Runi  kao Junioši
  • Patriša Nil  kao gospođa Fejlenson
  • Badi Epsen kao Dok
  • Martin Balsam kao O Džej Berman
  • Alan Rid kao Sali
  • Hose Luis de Viljalonga kao Hose de Silva

Muzika

I muzika iz filma ,,Doručak kod Tifanija” dobila je vremenom status kultnog. Kao posebna, istakla se pesma ,,Moon river”, koju izvodi Odri Hepbern. 

Numera je prilagođena Odrinim glasovnim mogućnostima, a malo je falilo da bude u potpunosti izbačena iz filma. Ovoj ideji se prvenstveno usprotivila sama Odri i odlučeno je da ,,Moon river” ostane.

Pesma je osvojila Oskara, kao i dva Gremija. Pored numere ,,Moon riiver”, koja je kasnije imala i nekoliko obrada, tu su još i ostale numere:

  • Something for Cat
  • Sally's Tomato
  • Mr. Yunioshi
  • The Big Blow Out
  • Hub Caps and Tail Lights
  • Breakfast at Tiffany's
  • Latin Golightly
  • Holly
  • Loose Caboose
  • The Big Heist
  • Moon River Cha Cha

Recenzija

Za ,,Doručak kod Tifanija” znaju i starije i mlađe generacije. Kao što smo već naveli, film je sastavni deo pop kulture, Odri Hepbern je postala stilska ikona i modni uzor, a film je učinio popularnim i čuvenu malu crnu haljinu.

Zanimljivo je da je uloga Holi trebala da pripadne Merlin Monro.

Ipak, kada je izašao, film je važio za ostvarenje koje u sebi nosi dozu skandala. Lik poput Holi nije ranije prikazivan na filmu, bar ne kao glavna protagonistkinja i heroina filma. Jer Holi radi kao poslovna pratnja, što je zanimanje koje sa sobom uvek nosi određene kontraverze. Pri tom otvoreno je rešena da se uda zbog novca, živi kao ,,parti devojka”, pristaje na saradnju sa gagnsterima zbog novca, itd. Holi je trebala da bude još kontraverznija, jer je ona u romanu sklona biseksualnosti, što je na filmu izostavljeno. 

Ni Polov lik nije ništa moralniji. Njegov život finansira njegova ljubavnica, udata bogata gospođa, koja ga s vremena na vreme posećuje. 

Još jednu kontraverzu izazvao je lik gospodina Junošija. Mnogu s smatrali da je ismejao Azijate, pa se film suočio i sa optužbama za rasizam. 

Bez obzira na sve, film ostaje jedno od najpoznatijih filmskih ostvarenja dvadesetog veka. Odri je oduvek važila za savršenu Holi, kultna muzika iz filma ostaće da se sluša još dugo … 

Zanimljivosti

  • Holinu halijnu je kreirao Živanši, dok njene naočare pripadaju brendu ,,Oliver Goldsmit”. Oba modna komada su aktuelna i dan danas, jedna od tri haljine  koje je Odri nosila na filmu je 2006. prodata na aukciji za skoro milion dolara. 
  • ,,Doručak kod Tifanija” je vremenom dobio i svoju pozorišnu verziju. Postoji i srpska verzija istoimene pozorišne predstave, gde su glavne uloge tumačili Dubravka Mijatović i Marinko Madžgalj. 
  • Lik Holi bio je namenjen za Merlin Monro, kako je pisac romana, Truman Kapote, i zamišljao. Po jednim pretpostavkama, Merlin je odbila ulogu jer se plašila da će takav lik negativno uticati na njen imidž, a prema drugim, bila je psihički suviše nestabilna da bi dolazila na snimanje. Nekoliko glumica je još odbilo da glumi u filmu i na kraju uloga pripada Odri Hepbern. Truman je to teško prihvatio i ideja da Odri glumi njegovu heroinu mu se nikako nije dopala. 
  • Bilo je i drugih netrpeljivosti. Po nekim pričama, Džordž Pepard je umeo da džangriza, Odri Hepbern nije želela da film režira John Frankenheimer, kao što je planirano … 
  • Popularnost je čak stekla i mačka koja se pojavljuje u filmu. Za ,,ulogu” ljubimca je angažovano čak devet mačaka, među njima i maca Orandžgej, koji se pojavljuje u još nekoliko filmova. Ima čak i svoj profil na IMDB-u.

Đorđe Stojković, Gruja iz Vojne akademije

$
0
0

Đorđe Stojković, mladi glumac, rođen je 25. jula 1991. godine u Beogradu. Najpoznatiji je po ulozi kadeta Gruje iz serije ,,Vojna Akademija”. S obzirom da se radi o mladom i talentovanom glumcu, njegova karijera je trenutno u ozbiljnom usponu.

Interesovanje za glumu datira još od ranog detinjstva. Đorđe se školovao kod najboljih. Krenuo je od školice glume gde je predavala glumica ,,Narodnog pozorišzta”, Zorica Mirković, nakon što je napunio određeni broj godina, odlazi na časove kod Nenada Nenadovića, glumca i čuvenog pedagoga kada su mladi glumci u pitanju. Usledilo je omadinsko pozorište ,,Dadov”. Pre fakulteta, podučavali su ga i Kokan Mladenović, Vlada Jevtović, Radovan Knežević, Predrag Stojmenović…

Usput je pohađao i muzičku školu, danas svira nekoliko instrumenata, bio je član hora… 

Đorđe Sotjković je srpski glumac, poznat po ulozi Gruje u ,,Vojnoj akademiji”. Foto: GM Consulting & Production

Ipak, nije prošao na FDU iz prvog pokušaja. Prema Đorđevim tvrdnjama, nije bio dovoljno spreman, ali već sledeće godine, upisuje glumu kod profesora Dragana Petrovića Peleta. Danas Peleta smatra svojim drugim ocem i jednim od svojim glumačkih uzora. Bio je u istoj klasi sa kolegama Vučićem Perovićem i Anđelom Jovanovićem. 

Nakon Akademije, počinje da glumi u zapaženim pozorišnim predstavama, ali će ga šira publika pre svega upoznati kao simpatičnog Gruju u seriji ,,Vojna akademija”. ,,Vojna akademija” bila mu je odskočna daska za neke druge uloge. Nakon ,,Vojne akademije” postaje poznat, a naučio je i da vozi tenk. 

U seriji je glumio sa Draganom Bjelogrlićem, kojem se očigledno dopalo kako radi, pa ga je Bjelogrlić angažovao da glumi u njegovoj seriji ,,Žigosani u reketu”. Imao je još nekoliko uloga na televiziji, doduše sporednih, ali bile su to uloge u veoma zapaženim domaćim serijama, kao što su: Čizmaši, Mamini sinovi, Sumnjiva lica, Sinđelići, Andrija i Anđelka … 

Posle ,,Vojne akademije”, Dragan Bjelogrlić poziva Đorđa da glumi u njegovoj seriji ,,Žigosani u reketu”. Foto: Filmski centar Srbije

Pored glume, Đorđe se bavi i muzikom. Svirao je kontrabas u poznatim kafanama na Gardošu i u Skadarliji. Bavi se i raznim sportovima, kao što su: plivanje, košarka, tekvondo … 

Dobar je prijatelj sa Anđelom Jovanović, koleginicom glumicom sa kojom glumi u ,,Vojnoj akademiji”.

Pozajmio je glas junaku animiranog filma ,,Misija Katmandu: Avanture Neli i Sajmona”, u srpskoj, sinhronizovanoj verziji.

Uloge

Neke od predstava u kojima je igrao Đorđe Stojković su: Ožalošćena porodica, Hoćete li da se igramo, Kosa, Boje Šteka, Muza, Ćelava pevačica, Zvezdarski vitez, Magareće godine, Aladin i čarobna lampa, I živeli su srećno, Pazarni dan, Pošto pašteta… 

Glumi u predstavama: Ožalošćena porodica, Hoćete li da se igramo, Kosa … Foto: bgedtculture.blogspot.rs

S obzirom da se radi o mladom glumcu, podjednako je bogata i njegova televizisjka karijera koju je ostvario do sada. Gledajte ga u ostvarenjima: 

  • Nebo iznad nas – kao Petar
  • Crno bijeli svet – kao Destar
  • Čizmaši – kao Stajić
  • Nekako s proleća – kao Mića
  • Komšije – kao šef orkestra / Nikola
  • 3G80 – kao Delija
  • Vojna akademija – kao Gruja
  • Sumnjiva lica – kao momak
  • Sinđelići – kao Roki
  • Životi po Moskriju – kao šaner
  • Mamini sinovi – kao radnik gradske čistoće
  • Žigosani u reketu – kao Žarko

Intervjui

,, … Trebalo je da Vučić Perović (Bugi) i ja, na jedan, dva, tri… bacimo bombe kroz prozor jedne zgrade. Naravno, pre toga su nam rekli da budemo veoma oprezni, jer bomba, iako je manevarska, može da nas povredi. I sve je išlo odlično dok smo isprobavali… Međutim, kada je počelo snimanje, ja bacim svoju bombu, a Bugijeva udari u zid i padne tačno ispred nas. … “

Novosti ( o snimanju ,,Vojne akademije” )

,, … I dok me je jednog jutra vozio na faks, tata mi je rekao da bi bilo glupo da mi i ubuduće sve plaća, da bi bilo dobro da nađem neki posao. Složio sam se s njim, jer je stvarno bilo bezveze da budem roditeljima na grbači, a i imao sam 21 godinu. Pošto nisam još mogao da zarađujem od glume, priklonio sam se onome za šta sam sposoban. Hvala bogu, imao sam dosta drugara iz muzičkog sveta koji su već pravili koncerte, svirali po restoranima, pa sam im se obratio za pomoć. Tako je počelo. Gotovo četiri godine sam svirao po raznim lokalima, uglavnom u Zemunu, kratko i u jednoj skadarlijskoj kultnoj kafani. I to je bila posebna vrsta školovanja, odnosno, ona najbolja, životna… “

Gloria

Andjela Jovanović, glumica, muzičarka, model

$
0
0

Anđela Jovanović je poznata glumica mlađe generacije, koja je već u svojim dvadesetim, uspela da ostvari nekoliko značajnih uloga. Najpoznatija je po ulozi Cece u seriji ,,Vojna akademija”, kao i po predstavi ,,Hotel 88”, gde je zamenila Jelisavetu Orašanin.

Ali, krenimo iz početka!

Rođena je u Beogradu 21. septembra 1992. godine. Javnost ju je upoznala veoma rano, jer su njeni roditelji poznati domaći glumci: Branka Pujić i Dragan Jovanović. 

Anđelini roditelji, pogotovo otac, nisu imali želju da ćerka krene njihovim stopama. Dragan se nadao da će se Anđela baviti muzikom, jer je talentovana za sviranje i pevanje. 

Biografija Anđele Jovanović. Foto: GM Consultin & Production

Nakon osovne škole, Anđela kreće u muzičku gimnaziju ,,Stanković”.  Danas svira klavir i kontrabas. 

Počinje da se bavi i nekim drugim zanimanjima. Od četrnaeste godine postaje i model, zahvaljujući vitkoj figuri i lepoti, koju je nasledila od majke. Od oca je nasledila visinu, što je takođe presudno za ovo zanimanje. Bila je zaštitno lice ,,Oriflame youth” kolekcije. 

U ovom periodu počinje i njeno ozbiljnije interesovanje za glumu, jer Anđela dobija manju ulogu u seriji ,,Moj rođak sa sela”. Tada je odlučila da gluma bude posao kojim će se baviti, kada za to dođe vreme.

Pre upisa na fakultet imala je još jednu ulogu, i to u domaćoj, tinejdžrskoj seriji ,,Totalno novi talas” ili TNT, koja je imala zabavni i edukativni karakter. U seriji glumi sa glumcima mlađe generacije, koji su već tada bili poznati, među njima su Mirka Vasiljević, Jelisaveta Orašanin, Nikola Rakočević … 

Sa Đorđem Stojkovićem u seriji ,,Vojna akademija”. Foto: MojTV.net

Pred prijemni ispit se uozbiljila, vratila je svoju prirodnu boju kose i izvadila pirsing. FDU je upisala iz prve, upada u klasu profesora Dragana Petrovića Peleta. Sa njom su studirali Đorše Stojković danas njen najbolji prijatelj, kao i Vučić Perović. 

Sa Stojkovićem i Perovićem, Anđela dobija ulogu u trećoj, dugo očekivanoj, sezoni popularne serije za mlade ,,Vojna akademija”. Iako je imala uloge i pre ove serije, ,,Vojna akademija” ju je učinila veoma popularnom. Njen lik, Ceca, jedan je od glavnih likova, a s obzirom da se radi o veoma specifičnoj i komičnoj ličnosti, publika je lako zapamtila Anđelinu ulogu. 

Usledile su i druge uloge, ne samo na televiziji, već i u pozorištu. Predstava ,,Hotel 88” veoma brzo je postala popularna. Nakon što se jedna od glumica iz predstave, Jelisaveta Orašanin, udala i otišla u Ameriku, njen lik je preuzela Anđela. Sa predstavom je gostovala, ne samo po Srbiji, već i u inostranstvu. 

Dobila je ulogu u seriji ,,Urgentni centar”, gde joj je partner Miodrag Dragičević. 

Pored glume, Anđela se bavi modelingom i muzikom. Foto: Legend WW

Uloge

Pored ,,Hotela 88”, Anđela je ostvarila uloge u još nekoliko pozorišnih predstava: Ćelava pevačica, Šaka, Kad su cvetale tikve, I ostali, Hotel ,,Slobodan promet”, Dobrodošli u Srbiju, i mnoge druge.

Na filmu i televiziji je možete gledati u sledećim ulogama:

  • Zauvek mlad – kao poslanikova ćerka
  • Moj rođak sa sela – kao Violeta
  • Totalno novi talas, Zduhač znači avantura – kao Ivana
  • Vojna akademjia – kao Ceca
  • Doba Dunđerskih – kao Lenka Dunđerski
  • Život po Moskriju – kao Darinka
  • Urgentni centar – kao Eva
  • Lud zbunjen normanal – kao Nikolina
Zapaženu ulogu imala je u predstavi ,,Hotel 88”. Foto: Južne vesti

Intervjui

,, … Ja se osećam super u svemu što radim. Ako bi trebalo da se odlučim šta više volim pozorište ili film, ne bih mogla da se odlučim. Podjednako ih volim. To su različiti mediji, a zapravo je sve to isto. Gluma je gluma … “

Kurir

,, … Lepo mi je i kad sam ušuškana u svom stanu, dok čitam knjigu ili slušam džez… “

Gloria

,, … Volela bih da odigram Nastasju Filipovnu ili Aglaju Ivanovnu iz “Idiota” od Dostojevskog, koji mi je omiljeni pisac. To su veoma kompleksni i psihološki dobro napisani likovi, odgovaraju mom senzibilitetu, sa njima mogu da se poistovetim i uđem u njih celim bićem. Želja mi je i da se oprobam u nekom noar filmu kao što je ,,Sin siti”, ili saj-faj žanru poput ,,Ratova zvezda”. Važno mi je samo da su mi uloge koje dobijam što raznovrsnije… “

Novosti

Najzapaženiji italijanski filmovi i zašto im treba posvetiti više pažnje

$
0
0

Zahvaljujući prelepim pejzažima i lokacijama, kao i slikovitom i jedinstvenom atmosferom i impozantnom kulturom kojom može da se pohvali, nije ni čudo zašto je Italija večita inspiracija za režisere i sve druge umetnike koji žele na najbolji mogući način da predstave svoje rad i ispolje svoje zamisli i inspiraciju.

Pored lokalnih ostvarenja, dugačak je spisak i holivudskih blokbastera čija je radnja delimično ili u celini smeštena u ovu prekrasnu zemlju. Italijanska kinematografija producirala je neke od najboljih filmova 20. veka, a Italija – njeni veliki gradovi, prelepa priroda, kao i bogata kultura, i dalje nadahnjuje pisce i reditelje širom sveta.

Sledi lista nekih od filmova, za koje se može reći da su najbolji italijanski filmovi. Neki od njih mogu poslužiti kao prava inspiracija za putovanje u ovu veličanstvenu zemlju, dok drugi bacaju svetlo na fascinantnu istoriju i kulturu Italije. Spremite kokice i uživajte gledajući neko od navedenih ostvarenja.

#1 Cinema Paradiso – film koji daje vredne životne lekcije

Cinema Paradiso je objavljen 1988. godine, a ovaj italijanski film je režirao Đuzepe Tornatore i veći deo radnje se odvija pretežno u njegovom rodnom gradu Bageriji, neposredno pored Palerma. Film prati priču o mladiću, Salvatoreu, koji se zaljubljuje u filmove i svaki trenutak provodi u lokalnoj filmskoj kući – Cinema Paradiso.

Salvatore razvija prijateljstvo sa projekcionistom, Alfredom, i uz druženje sa njim uči važnost praćenja svojiih snova. Ovaj film nudi neke nepogrešive pouke o budućnosti, a sve vreme je sniman na neverovatnom scenskom području, tik uz more. Prirodna lepota ovog dela omogućava filmofilima da otkriju veličanstvene čari ovog mesta i sve ono što Sicilija (Italija) mogu da ponude.

#2 Dolce vita – kultni italijanski film

La Dolce Vita, u prevodu Sladak život, je italijanski dramski film iz 1960. godine, a režirao ga je Federiko Felini, koji je bio i koautor scenarija. Film prati Marsela Rubinija, novinara i paparaca koji radi za “trač magazine”, tokom sedam dana i noći na svom putovanju kroz “slatki život” Rima u bezuspešnoj potrazi za ljubavlju i srećom.

La Dolce Vita je osvojio Zlatnu palmu na Kanskom filmskom festivalu 1960. godine, kao i Oscara za najbolje kostime. Film je svojevremeno bio ogroman hit u Evropi, sa više desetina miliona gledalaca u bioskopima, pa ne čudi što je stekao status kultnog ostvarenja, koje morate pogledati.

#3 Život je lep – priča koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim

Život je lep (La vita e bella) je italijanski film snimljen 1997. godine, u režiji Roberta Benjinija, koji je bio i glavni protagonista u ovom ostvarenju. Priča filma prati jevrejsku porodicu, za vreme Drugog svetskog rata, koja završava u koncentracionom logoru i njihov način da tamo prežive i sve učine drugačijim i lepšim od okrutne stvarnosti.

S takvom životnom pričom, ali i komičnim pristupom, Jevrej Gvido (kog glumi Roberto Beninji), italijanski konobar, da bi spasao sina od smrti u nacističkom koncentracionom logoru, govori mu da je njihovo zatvaranje samo igra u kojoj treba da pobede. Ovo je priča koja slavi porodičnu ljubav u najtežim momentima i budi one najiskrenije emocije svima koji ga pogledaju.

#4 Il Postino – vanvremenska ljubavna priča

Poštar (Il Postino) je klasični italijanski film iz 1994. godine u režiji Majkla Redforda koji priča izmišljenu priču u kojoj čileanski pesnik Pablo Neruda ostvaruje prijateljstvo sa lokalnim poštarom – Mariom. Mario je prostodušni čovek i ostaje pod uticajem Nerudinih političkih stavova koji mu prenosi ljubav prema poeziji.

Na kraju pišući sopstvenu poeziju, Mario uspeva da osvoji srce Beatriče, devojke koju je oduvek voleo. Ova priča smeštena na prelepoj Siciliji će bez sumnje navesti gledaoce da osete snažnu ljubav prema likovima, a komad je smatran jednim od najomiljenijih italijanskim ljubiteljima filma.

#5 Velika lepota – ostvarenje koje će vas naterati na razmišljanje

Velika lepota (La grande bellezza) je italijanski dramski film iz 2013. godine, snimljen u režiji i po scenariju Paola Sorentina. Film govori o Đepu Gambardelu, sredovečnom piscu i nekrunisanom kralju rimskog visokog društva, koji nakon svog 65. rođendana i vesti o smrti svoje prve ljubavi, počinje da razmišlja o sopstvenom životu. On shata da živi potpuno apsurdan život ali život pun izuzetne lepote.

Film je nagrađen Oskarom, Baftom i Zlatnim globusom za najbolji film van engleskog govornog područja.

#6 La strada – film koji će vas ostaviti bez reči

Put (La Strada) je italijanska neorealistička drama koju je režirao Federiko Felini. Kao i drugi Felinijevi filmovi i ovaj priča priču o običnim ljudima, a ovaj put reč je o siromašnoj devojčici koju je njena majka prodala putujućem uličnom izvođaču.

Devojčica Gelsomina biva zlostavljana od strane Zampana, dok radi kao klovn u njegovim uličnim performansama. Ubrzo upoznaje Il Matoa (Budalu), koji je zbunjuje govoreći joj da je Zampano možda zlostavlja upravo zbog toga što je voli.

#7 Malena – najbolje ostvarenje Monike Beluči

Radnja filma Malena je smeštena u periodu Drugog svetskog rata, ali je reditelj Đuzepe Tornatore prikazao potpuno drugačiju priču u odnosu na brojne druge filmove koji se baziraju na taj nemili istorijski događaj.

Glavnu i naslovnu ulogu tumači Monika Beluči i mnogi smatraju da je upravo ovaj film najbolji koji je ova prelepa Italijanka snimila u karijeri. Glumi mladu, prelepu ženu koja, nakon što joj muž odlazi u rat, ostaje sama i nezaštićena u malom italijanskom gradu punom muškaraca koji je žele i žena koje je zbog toga mrze.

Italija je zemlja romantike i ljubavi, a to još više dolazi do izražaja kada je prikazano u filmskim pričama. Bez obzira na to u kakvom ste životnom raspoloženju, veliki je broj italijanskih filmova koje vredi pogledati i koji pričaju najlepše priče o životu i ljubavi u svim njenim oblicima, bilo da su u pitanju stari italijanski filmovi ili italijanski ljubavni filmovi. Sigurno je da će vas, ako ih pogledate, navedeni italijanski filmovi sigurno naterati da život zavolite još više.

Lepota Holivuda: Najlepše dobitnice Oskara

$
0
0

Ako je Holivud simbol filma, glamura i sjaja, onda je dodela Oskara njegova kruna. Kao jedno od najprestižnijih filmskih (ali i modnih!) takmičenja, skoro ceo vek okuplja svetski jet set, radi potvrde filmskih uloga, ali i lepote!

Pored osvajanja zlatne statue, važna je i prestižna titula za najbolje obučenu i stilizovanu glumicu te večeri. Iako ove titule nisu formalne, o njima ne prestaje priča čak ni do naredne dodele Oskara. A neki outfiti ostaju zapamćeni zauvek. Naravno, ženske glumice su iz tog ugla, mnogo interesantnije. Važno je zablistati i biti najlepša! Kreatori i svi koji brinu o lepoti glumica, utrkuju se ko će za tu specijalnu priliku obući koju zvezdu, našminkati ili stilizovati joj frizuru.

Ipak, postoje glumice sa crvenog tepiha, koje se, bez obzira na raskošnost haljine koje nose, pamte kao najlepše za sva vremena. O njima pričamo danas!

Tajna lepote holivudskih diva

U blistavoj haljini i ekstravagantno obučene, holivudske dive su oduvek sinonim za lepotu i sjaj. No šta je to “ono posebno” što svaka od ovih poznatih glumica ima i koji su njihovi rituali za očuvanje te lepote? Negovan ten i kosa su ono što je prioritet svake svetske zvezde. Mnogi bi se iznenadili da čuju da neke od njih preferiraju prirodne proizvode i jednostavne načine nege, dostupne svima.

Tako na primer, svaka devojka koja želi da bar malo zaliči na holivudske zvezde, treba početi sa prirodnom kozmetikom, kao što je dobar prirodan šampon za kosu (a za rast koristite šampon za brži rast kose). Isto važi i za druge preparate za kosu, ali i kožu, koju treba da se trudimo da održavamo što duže mladom na što prirodniji način.

Toliki broj lepotica je prošetao crvenim tepihom, ali smo mi napravili uži izbor onih čija lepota je vanvremenska. Svakako, pored lepote koju nose, ide i stil i prefinjenost koje ih čine harizmatičnim i zanosnim. Pročitajte o svetskim lepoticama i ulogama koje su im promenile život i karijeru.

Šarliz Teron (Charlize Theron)

https://www.youtube.com/watch?v=39dTyJUrCHQ

Oskarom za glavnu ulogu u filmu „Monstrum“, 2004. godine, Šarliz Teron je zablistala igrajući serijskog ubicu. Ova nežna i krhka plavuša koja je poreklom iz Južnoafričke republike, morala je da potpuno transformiše svoj fizički izgled za ovaj film – ugojila se čak 15 kilograma. Psihološki profil ubice koju je igrala bio je poseban glumački izazov. Nagrada je bila i više nego zaslužena.

Iako je menjala boje kose po nekoliko puta, i to od brinete do plavuše, nikada nije pogrešila u svom stilu. Njene frizure, baš kao i odevni komadi su uvek jednostavni i sofisticirani. Njena prepoznatljivost se krije u posebnoj eleganciji, ženstvenosti i seksipilu.

Nikol Kidman (Nicol Kidman)

https://www.youtube.com/watch?v=GsYiZ3d_ims

Australijanka porculanskog tena i raskošne kose, jedna je od najbogatijih glumica u Holivudu. To nije slučajno, jer su i zvanične nagrade išle u prilog ovoj tvrdnji. Do sada je bila nekoliko puta nominovana za Oskara, dok je za glavnu ulogu u filmu „Sati“ bila nagrađena zlatnom statuom. U drami napisanoj po istoimenom romanu, ostala je upečatljiva po ulozi Virdžinije Vulf koju je iznela brilijantno.

Krasi je izuzetno beo, ali savršen ten o kojem posebno vodi računa, ne samo spolja, već i svakodnevnim unosom vitamina. Izuzetno posvećena mladalačkom izgledu, Nikol se podvrgla brojnim estetskim prorcedurama. Osim hirurških, koristila je brojne antiage tretmane poput liftinga lica. Može se reći da je pored zategnute i negovane kože, kosa njen zaštitni znak. Od platinaste do riđe boje kose, jedno se nije menjalo – dužina. Nikol nas je uverila da je duga negovana kosa uvek u trendu, bez obzira da li je odluči da je nosi ravnu ili kovrdžavu.

Ema Stoun (Emma Stone)

https://www.youtube.com/watch?v=b65mtKHute4

Američka akademija je 2017. godine, Emmi Stone dodelila Oskara za najbolju žensku ulogu u mjuziklu “La la Land”. Tako je i postala najplaćenija glumica te godine. Iako su ovu dodelu nagrade ispratili skandal i suze, mora se priznati da se Emina Givenchy haljina sa crvenog tepiha i dan danas prepričava. Elegancija i lepota ove plavokose glumice odmah zapadaju za oko. Poseduje savremenu lepotu, ali lako može parirati ikonama lepote iz davnih vremena.

Iako mislimo da se iza ovako negovane lepotice krije čitav arsenal skupe i zahtevne kozmetike, ona kaže da je tajna u prirodnim proizvodima jer njih jedino njena koža podnosi. Kada nije primorana da se posebno trudi i zablista na crvenom tepihu, kosu tretira krajnje jednostavno. Prosuši je fenom samo desetak minuta, a onda je ostavi da se prirodno osuši, u potpunosti. Svakako, i veganski način života doprinose svežem i zdravom izgledu kože i kose.

Ketrin Zita Džouns (Catherine Zeta Jones)

https://www.youtube.com/watch?v=hpikHuyvrEY

Ova velška lepotica, zaljubljenica u glumu od malih nogu, poznata je po svojoj vanvremenskoj lepoti. 2002. godine je osvojila Oskara za najbolju sporednu ulogu u mjuziklu „Čikago“, koji je uz ovu, osvojio nekoliko zlatnih statua. U ovom filmu je pokazala svoj talenat za glumu i igru, koji je negovala u londonskim pozorištima.

Njena duga crna kosa je njen zaštitni znak, uz šarm koji nesporno poseduje. Frizura joj je uvek jednostavna i elegantna, takoreći, klasična. Ipak, njen stav je taj koji doprinosi posebnosti i tog jednostavnog stila. Možemo slobodno reći da je njena lepota apsolutno raskošna, što ne jenjava ni starenjem.

Natali Portman (Natalie Portman)

https://www.youtube.com/watch?v=ie5fAJk_89I

Ko je gledao film “Crni labud” zanemeo je pred balerinom koju je predstavila Natali Portman. Ova Izraelka je bila van konkurencije kada joj je dodeljen Oskar 2010. godine. Ali sa razlogom! Svi pamtimo upečatljivu ulogu i dramatičan psihološki profil balerine Nine i njenih životnih izazova.

Mnogi kažu da se upravo u njenom egzotičnom poreklu krije tajna neobične lepote. Uz to, elegancija i stil su ono što je krase i čine autentičnom. Sklona je koketiranju između smeđe i plave boje kose. Što se tiče dužine kose, smatra se jednom od zvezda koje hrabro eksperimentišu – od čuvene “nularice” do dugačih lokni. Pri tom, ne zna se koja frizura joj bolje pristaje.

Penelepe Kruz (Penelope Cruz)

Vatrena Španjolka, Penelope Kruz, posebno se istakla u svetu filma 2009. godine, kada je dobila zvaničnu potvrdu za svoj rad, i to za sporednu ulogu u filmu “Ljubav u Barseloni”. Tako je postala prva španska glumica sa osvojenim Oskarom. Ova nagrada je dobila na posebnoj težini za devojku iz Madrida.

Miljenica reditelja Almodovara, istakla se u ovoj romantičnoj komediji, nakon koje njena karijera ide u uzlaznom pravcu.

O lepoti ne moramo posebno da pričamo jer sama činjenica da je južnjakinja, daje njenom držanju dozu temperamenta ali i ženstvenosti. Verovatno ovome doprinosi i njena prva ljubav iz detinjstva, koja je prethodila glumi – balet. Svrstavana u 100 najseksi glumica svih vremena, crnooka glumica je vrlo stroga u svojim stavovima.

Anđelina Džoli (Angelina Jolie)

https://www.youtube.com/watch?v=YTDIGYyUEdI

Ako neku glumicu možemo smatrati pojavom devedestih, onda je to sigurno Anđelina Džoli. Ne zna se da li je interesantnija njena karijera ili privatan život koji posebno intrigira paparace. Osim talenta u glumi, režiranju i manekenstvu, poznato je i njeno zalaganje kao ambasadorke dobre volje. Sve je ovo doprinelo da bude jedna od najuticajnijih zvezda Holivuda.

1999. godine je osvojila Oskara za najbolju sporednu ulogu, u filmu “Neprilagođena”. U ovom filmu, glumi Lisu, sociopatu sa kojom se susreće glavni lik filma. Osim ove, nizale su se i brojne druge nagrade, kao što je Zlatni Globus.

Anđelina je poznata po svojoj ekcentričnosti u privatnom životu. Zapravo, radi se o lepotici kojoj nisu odoleli brojni glumci, uprkos njenom lucidnom životnom stilu. Možda se nekima ne dopada njeno telo u brojnim tetovažama, ipak, ne može se zanemariti negovanost i fizička kondicija ove Amerikanke. Senzualne i pune usne kao što ima Anđelina, poželele su mnoge devojke širom sveta, pa čak i pokušale da kopiraju kod svojih plastičnih hirurga.

I za kraj – lepotice svih vremena. Njihova senzualnost i ženstvenost su skoro nedostižne!

Elizabet Tejlor (Elizabeth Taylor)

Kažu da su njene ljubičaste oči bile magične za svakoga ko gleda u njih. Elizabet Tejlor, dobitnica dva Oskara, za film “ Butterfield 8” (1960) i “Ko se boji Virdžinije Vulf” (1966). Osim ovih velikih nagrada, svakako da su najveće bile one za životno delo i proglašenje za jednu od najvećih glumica XX veka.

I dan danas je sinonim za raskošan život, pun glamura. Ako tome dodamo i činjenicu da je imala osam brakova, jasno je da je ova lepotica ljubičastih očiju bila fatalna. Priča se da je svesno šminkala oči ružičastim senkama da bi istakla njihovu interesantnu boju, ali je koristila i duple trepavice, iz istog razloga.

Ova prva najplaćenija glumica, takođe je bila prva koja je lansirala parfem sa svojim potpisom koji i danas možemo da nabavimo za svoju kolekciju. Naravno, od najstarijeg izdanja iz 1988. godine, nizale su se varijacije pomenutog parfema.

Odri Hepbern (Audrey Hepburn)

https://www.youtube.com/watch?v=UQU36SSaVgA

Ne zna se da li više fascinira što je ova glumica dobila titulu “jedne od 50 najlepših ljudi na svetu” ili to što je u Americi proglašena “jednom od zvezda svih vremena”. Poreklom je iz Belgije. Odri Hepbern je, pored nesretnog detinjstva, a onda i dosta turbulentnog ostatka života, jedna od najupečatljivijih lepotica sa filmskog platna ikada.

Osvojila je Oskara za najbolju žensku ulogu u filmu “Praznik u Rimu”, davne 1954. godine. Od tada, njena karijera nastavlja u vrtoglavom ritmu, baš kao i privatni život. Najinteresantnije od svega je to što je ova lepotica kroz svoje uloge, postavila standarde koji čine jednu damu – od oblačenja do manira.

Mala crna haljina i čuveni biseri, postali su kult elegancije i stila. Pored zanosnog izgleda, njeno kraljevsko poreklo po majci, sigurno je doprinelo da postane dama koja se pamti.

Osvrnuli smo se kroz tekst nekoliko puta na kosu – ženski adut koji zaista čini da neke žene oduzimaju dah. Da bi se makar delić “približila” svetskim lepoticama, skrećemo ti pažnju da ovaj simbol ženstvenosti dolazi do izražaja kada je kosa dugačka i lepo oblikovana. Iz ovog razloga, važno je da koristite šampon za brzi rast kose, uz prateće preparate za negu kose koji je čine sjajnom i bujnom.

Kako smo u više navrata spomenuli, sve ove filmske zvezde krasi lepota. Ipak, one nisu postale zapamćene samo po lepoti. U velikoj meri, damski stil, lični pečat u oblačenju, kao i adekvatna nega, igraju veliku ulogu. Negovana žena će uvek biti privlačnija i od najveće lepotice, koja sem lepote nema šta drugo da ponudi.

The post Lepota Holivuda: Najlepše dobitnice Oskara first appeared on Sinemanija.

Filmovi u kojima možete pronaći inspiraciju za uređenje enterijera

$
0
0

Šta vam prvo zapadne za oko kada gledati neki film, posebno ukoliko je to u bioskopu? Dok jedni uživaju u svojim mislima, ukusu kokica ili odmeravanja glavnih glumaca, ljubitelji uređenja enterijera skloni su razmišljanju o nameštaju, dekadentnim prostorima, kućnim dekoracijama koje se koriste u filmovima. Dobar dizajn, generalno, pomaže da se pojača filmsko okruženje i njegova poruka.

Filmovi su odličan izvor inspiracije za uređenje enterijera. Da li vam je dosadila unutrašnjost stana, pa ste u potrazi za novim dizajnerskim rešenjima? Ili želite da istražite svet dizajna koji karakteriše dekor od 19. do 21. veka? Onda ste na pravom mestu, jer vam predlažemo filmove u kojima možete pronaći inspiraciju i sjajne ideje za enterijerska rešenja.

The Grand Budapest Hotel, 2014

Bajkoviti predeli, snežni vrhovi fiktivne zemlje kao pozadina The Grand Budapest Hotel-a, komične drame koja očarava svojim scenama. Inspiraciju ćete sigurno naći u crvenim tepisima, mermernim stubovima i mesinganoj rasveti, koji krase predvorje hotela, a sve u art-nouveau stilu. Raskošan enterijer je pun jarkih boja i tekstura, kako bi filmu dao nadrealni aspekt. To i ne čudi, budući da filmovi Vesa Andersona iznova oduševljavaju arhitekte i fotografe, prikazujući savršeno simetrične kompozicije i prostore koji kao da spajaju prošlost i sadašnjost, stvarnost i fantaziju.

Amélie, 2001

Čudesna Sudbina Amelije Pulen ne osvaja samo svojom fenomenalnom i pomalo bajkovitom pričom, već i fotografijom i enterijerom, dizajnom generalno, koji ovde igra veliku ulogu. Snimljen je sa visokom zasićenošću boja, i nije samo Amelija kao glavni lik ovde bogata bojama, već je i njen neobičan stan. Sa njenom spavaćom sobom jednako živopisnom i neobičnom kao i sama Amélie, njena oda tamnocrvenim zidovima, prošivenim prekrivačima i nejasnim portretima pasa je zadivljujuća i samim laicima za uređenje toplog prostora za život.

A Clockwork Orange, 1971

Sjajni retro su glavni fokus filma A Clockwork Orange Stenlija Kjubrika, koji doenterijeri kumentuje užasne zločine koje je počinila banda mladića u distopičnoj Britaniji. Smešten u ’60-e godine prošlog veka, film je sniman uglavnom u pravim kućama i zbog toga je posebno autentičan. Ovaj film je savršeni uzorak za modne trendove tih godina, retro dizajn koji je mnogima omiljen i pregršt paterna koji vas mogu inspirisati kako za odevne kombinacije, tako i za nameštaj. U njemu nećete videti Bosch mašine za sušenje veša, niti slične moderne tehnologije, ali ćete se vratiti u prostore koji odišu detinjstvom.

Her, 2013

Radnja ovog filma se odvija u bliskoj budućnosti, kada se glavni junak Tiodor zaljubljuje u Samanthu, sistem veštačke inteligencije oličen ženskim glasom. Potpuno je drugačiji od drugih naučno-fantastičnih filmova koji se zasnivaju na futurističkom dizajnu, jer je ovo film koji opisuje emocije i atmosferu, a priča priču i kroz materijale koji se pojavljuju kroz film. Tiodorov stan oslikava stanje duha čoveka koji se nedavno razveo, depresivan je i tužan, a prostor u kom živi doživljava kao privremen, jer se ne trudi ni da raspakuje deo stvari. Nijanse filma doprinose stvaranju specifične atmosfere jer osvetljenje emituje crvene i narandžaste tonove, stvarajući prijatno i toplo okruženje oko glavnog lika. Idealan je za ljubitelje minimalističkog uređenja prostora.

Parasite, 2019

Nakon što je osvojio četiri Oskara, Parazit nam otkriva koliko je jak odnos između filma, umetnosti i arhitekture. Raskošna kuća porodice Park, sa svojim rafiniranim materijalima, minimalističkim nameštajem, strogom atmosferom i širokim vrtom, suprotstavljena je mračnoj slici Kimove kuće, nalik na jazbinu, sa samo jednim prozorom koji je u nivou ulice. Kroz film, zamršen odnos među likovima otkriva nam socioekonomsku problematiku Koreje i kapitalizma, jer arhitektura dveju domova postaje glavno sredstvo za priču kroz metafore same radnje. Prekretnica nastaje u trenutku kada se otkrije novi prostor kuće, neka vrsta podzemnog bunkera.

The Great Gatsby, 2012

Iako je zasnovan na klasičnom romanu napisanom 1925. godine, film je popularan zbog svoje razmetljive i raskošne produkcije. Zapravo, odražava trendove dizajna tog perioda. Poznavaoci istorije dizajna znaju da su se različite filozofije dizajna rodile upravo 1920-ih, Bauhaus, zatim minimalizam sa čistim linijama, industrijskim materijalima i samo crno-belom šemom boja. U to ime, film prikazuje priču o zagonetnom milioneru koji je opsednut ekstravagantnim načinom života. To je izraženo u dizajniranju njegove velike vile i njenim enterijerom, plesnoj sali sa zlatnim plafonom, širokim stepenicama, svlačionici dvostruke visine… Osim Getsbijeve vile, dnevni boravak Dejzi Bušenon takođe odražava životni prostor arhetipske devojke koji će vas ostaviti bez daha.

Bilo da samo volite da gledate lepe prostore na filmskom platnu, bavite se dizajnom enterijera ili ste u potrazi za inspiracijom, sigurno je da će vas bar jedan od ovih filmova navesti da razmislite koliko je uloga enterijera važna pri kreiranju sedme umetnosti. Uživajte!

The post Filmovi u kojima možete pronaći inspiraciju za uređenje enterijera first appeared on Sinemanija.

Filmovi koji mogu inspirisati vašu marketinšku kampanju

$
0
0

Većina ljudi gleda filmove i serije kako bi pobegla od svakodnevice, a dobar deo njih posebno voli da se opusti uz film nakon posla ili napornog dana. Međutim, iako je poznato da Holivud ekranizuje neke događaje u zabavne svrhe, postoje i oni filmovi koji mogu motivisati poslovne ljude. Isto kao najbolji i najinspirativniji govor, i sedma umetnost vas može inspirisati i nadahnuti kada je u pitanju karijera ili neka marketinška kampanja.

Motivacija je faktor koji je svima potreban s vremena na vreme kako bi nastavili dalje. Čak i najuspešniji preduzetnici u pojedinim trenucima klonu duhom. Gledanje filmova koji inspirišu je jedan od dokazanih načina da podignete motivaciju kod vas i vaših kolega. Zato smo pripremili listu najinspirativnijih filmova koji vas mogu podići kada su u pitanju vaši poslovni potezi ili marketinške kampanje. Pročitajte.

#1 Društvena mreža (The Social Network) 2010

Društvena mreža je biografski film koji prati priču o tome kako je kompjuterski genije Mark Zakerberg pokrenuo Facebook dok je bio na studijama na univerzitetu Harvard. Iako je film napravljen radi zabave, on je zasnovan na istinitom događaju i prikazuje put kojim je ova društvena mreža prošla, od Zakerbergove ideje i prvih koraka, preko prvih uspeha Facebook-a, pa do jedne od deset najvećih kompanija u svetu.

Za poslovne ljude ovo ostvarenje Dejvida Finčera neće predstavljati samo zabavu, već u njemu mogu pronaći i inspiraciju i način na koji bi se trebali boriti kako bi stvorili odličan proizvod ili uslugu. U filmu, Mark Zakerberg (glumi ga Džesi Ajzenberg) odbacuje ideju implementacije oglasa za povećanje prihoda i igra na kartu stvaranja platforme koju će ljudi voleti. Na taj način ovaj film pokazuje važnost preuzimanja rizika. Zakerberg je napustio jedan od najprestižnijih svetskih univerziteta kako bi nastavio da se sa puno strasti bavi onim što voli i što ga je u tom trenutku okupiralo, a to je stvaranje Facebook-a.

Isto tako i preduzetnici moraju napraviti uslugu, proizvod ili neki specifičan marketinški materijal kao što su, na primer, reklamni kišobrani sa štampanom promo porukom, koji će ljudi voleti i koji će im biti dopadljiv. Nekad se jednostavno mora preuzeti odgovornost i rizik baš kao što je to uradio i osnivač Facebook-a.

#2 Formula uspeha (Moneyball) 2011

Američki bejzbol tim Ouklend Atletiksi su u 2002. godini ostvarili najviše pobeda u sezoni. Njihov neverovatan niz od 20 uzastopnih pobeda je postao ujedno i rekord američke profesionalne bejzbol lige. U isto vreme, imali su treći najslabije plaćen tim u ligi. Film Formula uspeha je priča o tome kako su pod takvim okolnostima baš oni postali najbolji u eri kada dominiraju timovi sa najvećim budžetima.

Menadžer Ouklenda Bili Bin koga glumi Bred Pit kada je popisivao igrače, donosio je odluke zasnovane na statističkim podacima. Tradicionalan način skautiranja igrača koji se zasnivao na instinktu, zamenjen je analitičkim pristupom. Izbor jeftinih, potcenjenih igrača koji su imali odlične karakteristike ali samo u nekim segmentima igre postao je osnovna premisa sastavljanja tima.

U tom smislu, bejzbol i marketing imaju mnogo toga zajedničkog. Prikupljanje podataka i njihova analiza postali su jedna od najvažnijih komponenti u procesu donošenja odluka i napredovanja timova, ali i kompanija. Podaci dobijeni analizom tržišta mogu biti odličan adut u rukama prodavaca. Bejzbol timovi imaju dresove na kojima su odštampani grb i naziv tima ili imena igrača sa kojima se navijači poistovećuju. A sponzorstvo timova i štampanje reklame na tekstilu, odnosno dresu neke ekipe može podići prodaju i dodatno približiti proizvod kupcima.

#3 Stiv Džobs (Steve Jobs) 2015

Odličan biografski film o Stivu Džobsu, prikazuje buran život jednog od najvećih vizionara kada je u pitanju digitalni svet, čoveka koji je osnovao danas čuveni Apple. Verovatno postoje i inspirativnije priče o poslovnom uspehu od ove, ali ovaj film može poslužiti kao dobar podsetnik da put ka izgradnji uspešnog biznisa nije bio nimalo lak. A put koji su Stiv Džobs (Majkl Fasbender) i svi oko njega morali da prođu kako bi stigli na vrh, je prepuno lekcija koje mogu iskoristiti poslovni ljudi na današnjem, modernom tržištu.

Kao prvo, ukazuje se na činjenicu da niko nije napravio uspeh preko noći. Podizanje kompanije zahteva naporan i posvećen rad. Od dobrog i detaljnog plana razvoja, preko marketinga do izrade kvalitetnih proizvoda i pravovremenog pružanja kvalitetnih usluga.

Film je takođe svedočanstvo o ulozi pravog lidera koji pravi tim pametnih i sposobnih ljudi. Uspeo je da pronađe i motiviše ljude koji su bili vešti u oblastima u kojima on nije bio i doveo ih je do uspeha. Imao je neverovatnu sposobnost da “primora” ljude da prihvate njegovu viziju i da mu pomognu da je ostvari. Pored Majkla Fasbendera u filmu glume i odlična Kejt Vinslet, kao i Džef Danijels.

#4 Džonsi (The Joneses) 2009

Stiv (Dejvid Duhovni) je glava porodice. Elegantno obučen, voli dobre automobile, golf i posvećen je svojoj neverovatno simpatičnoj porodici – supruzi Kejt (Demi Mur) i deci, srednjoškolcima Dženi (Amber Herd) i Miku (Ben Holingsvort). Kada se ova naizgled idilična porodica doseli u mesto u kome žive dobrostojeće porodice, oni se ne samo uklapaju u okruženje, već menjaju gradić i od svojih novih komšija prave savršene kupce.

Oni su zapravo grupa profesionalnih prodavaca koji koriste svoj uticaj da promovišu proizvode u svojoj zajednici. Jedno je sigurno, kada pogledate ovaj film shvatićete koliko uticaj marketinga može da bude moćan.

Ljudi su skloni da kupuju isto ono što i drugi imaju. Vole da kupuju, to ih čini srećnim. Zato se često na bilbordima ili drugim štampanim reklamnim materijalima prikazuju srećne porodice.

#5 Glengeri Glen Ros (Glengarry Glen Ross) 1992

Ovaj film zasnovan je na istoimenoj pozorišnoj predstavi koja je nagrađena Pulicerovom nagradom. On prikazuje dva dana u životu četvorice prodavaca nekretnina koji očajnički pokušavaju da spasu svoje poslove nakon što im kompanija za koju rade pošalje čoveka (Alek Boldvin) da ih motiviše. Njihov motiv ne može biti jači – u radnom odnosu će ostati samo dvojica najboljih. Iako je izaslanik kompanije oštar, drzak i agresivan, on im daje jedan savet koji će im pomoći da opstanu: “Da biste uspeli u poslu, morate biti fokusirani, gladni i nepopustljivi.”

Glumačku ekipu pored Aleka Boldvina čine još i fenomenalni Al Paćino, Džek Lemon, Alan Arkin i Ed Haris kao prodavci nekretnina, te Kevin Spejsi kao menadžer firme i Džonatan Prajs kao klijent. Ovaj film u stvari opisuje karaktere grupe ljudi čije vreme polako prolazi i koji moraju da se bore za opstanak.

#6 Hvala što pušite (Thank You for Smoking) 2005

Hvala što pušite je jedan od filmova koji svaki preduzetnik mora da pogleda. Nik Tejlor (Aron Ekhart) kreativno i svesno razvija argumente u korist duvanske industrije i to u najizazovnijim situacijama koje mogu da se postave ispred jednog marketinškog genija. On je tu da odbrani duvansku industriju od napada koji su potkrepljeni činjenicama dobijenim iz naučnih studija.

Suočen sa zakonom po kome se na svim kutijama cigareta mora naći štampani reklamni materijal protiv pušenja (slika lobanje i kostiju), Nik predlaže šefu da angažuju holivudske glumce da puše u filmovima. Baš kao što su to radili u filmovima dvatesetih i tridesetih godina, i tako cigarete “vrati” odnosno održi u “modi”. Da li je uspeo da odbrani duvansku industiju ili je ostavio na cedilu, kao i veliki broj primera kako se vodi uspešna kampanja videćete ako izdvojite malo vremena za ovaj odličan film iz 2005. godine.

Hvala što pušite može posebno biti koristan i inspirisati trgovce i preduzetnike koji žele da dublje uđu u polje marketinga. Ključne teme koje obrađuje film su marketinške i reklamne kampanje, upravljanje kriznim situacijama, odnosi sa javnošću i komunikacija.

Ako ste umorni od posla, ako vam opada prodaja ili se osećate iscrpljeno i bez ideje, možda je vreme da pogledate jedan od filmova sa ove liste. Bez obzira što je njihova primarna uloga da vas zabave i opuste, oni vam takođe mogu dati i ideju kako dalje, kako da organizujete vašu marketinšku kampanju ili posao uopšte.

The post Filmovi koji mogu inspirisati vašu marketinšku kampanju first appeared on Sinemanija.

Ljubav na ekranu: Filmski klasici za savršen dejt

$
0
0

Dejt sa osobom koju želimo da osvojimo je uvek uzbudljiv trenutak ispunjen nestrpljenjem i nesigurnošću. Kada razmišljate o tome kako učiniti ovaj trenutak nezaboravnim, izbor pravih filmova može igrati veliku ulogu, ukoliko se radi o takvom jednom dejtu. Filmski klasici ne samo da nude odličnu zabavu, već su i savršeni za opuštanje, a i mogu biti povod za konverzaciju, naročito u trenutku neugodne tišine.

U ovom tekstu predstavićemo nekoliko filmskih klasika koji će vam pomoći da stvorite savršenu atmosferu za vaš dejt.

Romantične komedije koje osvajaju

Kada birate film za dejt, romantične komedije su gotovo uvek dobar izbor. One pružaju savršenu kombinaciju smeha i emocija, omogućavajući vam da se povežete s partnerom kroz zajedničke trenutke smeha i uzbuđenja. Neke najbolje komedije za sva vremena pričaju priče o ljubavi, prijateljstvu i životnim situacijama koje su svima poznate.

„Notting Hill“ je jedan od takvih klasika koji nikada ne izlazi iz mode. Ovaj film prati priču o vlasniku knjižare u Notting Hillu koji se zaljubljuje u holivudsku zvezdu. Njihova romansa prikazuje izazove ljubavi između dva različita sveta i postavlja pitanje koliko su ljudi spremni da se žrtvuju za ljubav. Uz šarmantne dijaloge i nezaboravne scene, ovaj film će vas zasigurno nasmejati i zbližiti.

Još jedan savršen izbor je „10 Things I Hate About You“, moderna adaptacija Šekspirove „Ukrućene goropadi“, koja kombinuje elemente komedije i romantike. Radnja prati novog učenika Kamerona, koji se prvog dana u školi zaljubljuje u Bjanku. Sa druge strane, “loš momak” Patrik je potkupljen da na sastanak izvede njenu tvrdoglavu stariju sestru Ket, kako bi i mlađa Bjanka mogla da izlazi s momcima.

Ovaj film obiluje humorom, što ga čini savršenim za opuštanje i stvaranje prijatne atmosfere tokom vašeg dejta. Njegove romantične scene i simpatični likovi mogu vas inspirisati da otvoreno razgovarate o svojim osećanjima.

Klasici koji pokreću emocije

Osim romantičnih komedija, postoji i mnoštvo dramatičnih filmova koji nude duboke emocije i snažne priče o ljubavi. „The Notebook“ je jedan od najpoznatijih filmova koji istražuje duboke emocije i snagu ljubavi. Ovaj film prati ljubavnu priču između Noe i Ali, dvoje mladih ljudi koji se suočavaju s različitim izazovima tokom svojih života. Njihova romansa, koja se proteže kroz godine, prikazuje snagu ljubavi i sposobnost da prevaziđu sve prepreke. Ovaj film je savršen izbor za dejt jer pruža mnogo emotivnih trenutaka i podstiče razgovor o ljubavi i odnosima.

Takođe, „A Walk to Remember“ je film koji će vas naterati na razmišljanje o važnosti ljubavi i gubitka. Priča o Landonu i Džejmi, čija ljubav prevazilazi sve prepreke, će vas dirnuti i podsetiti na vrednost istinske ljubavi. Ovaj film, uz predivnu muziku i snažne poruke, može vas zbližiti i pomoći vam da otvorite dušu tokom dejta.

Uživanje u klasičnim romantičnim filmovima

Pored komedija i drama, klasični romantični filmovi mogu biti odličan izbor za dejt. „Casablanca“ je pravi klasik koji će vas očarati svojom pričom o ljubavi i žrtvi. Ova filmska priča smeštena u vreme Drugog svetskog rata donosi snažne emocije i moralne dileme. Gledanje ovog filma može pružiti priliku za razgovor o vrednostima i izborima koje pravimo u ljubavi i životu. Njegov nezaboravni završetak će vas ostaviti s osećajem tuge i lepote istovremeno, stvarajući snažnu emocionalnu povezanost između vas i partnera.

Takođe, film „Pride and Prejudice“ je još jedan odličan izbor za ljubitelje klasika. Ova adaptacija romana Džejn Ostin nudi predivnu priču o ljubavi, predrasudama i razumevanju. Karakteri Elizabet i gospodina Darsija su savršeni primeri kako ljubav može prevazići prepreke i nesporazume. Njihova priča podstiče razmišljanje o važnosti komunikacije i razumevanja u ljubavnim odnosima. Pored toga, predivne scene i kostimi ovog filma mogu vas očarati i doprineti sveukupnom doživljaju.

Moderni filmovi koji oduševljavaju

„La La Land“ je jedan od modernih popularnih filmova, koji kombinuje muziku, ples i romantičnu priču. Ovaj film prati dvoje umetnika koji se suočavaju s izazovima u potrazi za ljubavlju i uspehom. Predivne numere i vizuelno očaravajuće scene čine ga idealnim za gledanje s partnerom. Ovaj film može otvoriti vrata za razgovor o snovima, ambicijama i ljubavi, što ga čini savršenim izborom za dejt.

Takođe, „Crazy, Stupid, Love“ je moderna romantična komedija koja istražuje različite aspekte ljubavi kroz priče više likova. Ovaj film je ispunjen smehom i mudrim porukama o ljubavi i vezama, što ga čini idealnim za opušteno veče s partnerom. Njegova dinamična naracija i humor mogu vas zbližiti i učiniti da se osećate prijatno jedni s drugima.

Odabir pravog filma za dejt može učiniti čuda u stvaranju opuštene i prijatne atmosfere. Bilo da se odlučite za romantičnu komediju, dramu ili klasični film, važno je odabrati ono što odgovara vašim interesima i stilu. Kroz filmove možete istražiti emocije, podeliti smeh i razgovarati o temama koje vas oboje dotiču, a filmski klasici, pružaju savršen okvir za zbližavanje i stvaranje nezaboravnih trenutaka. Za još zanimljivih tekstova, posetite naš sajt.

The post Ljubav na ekranu: Filmski klasici za savršen dejt first appeared on Sinemanija.


Kultni post-apokaliptični filmovi koje morate dodati na svoju listu

$
0
0

Post-apokaliptični filmovi već decenijama fasciniraju publiku širom sveta, donoseći jedinstvene priče o opstanku, ljudskoj izdržljivosti i borbi u surovim uslovima. 

Ovi filmovi nas uvode u svetove u kojima je civilizacija propala, a protagonisti se suočavaju s izazovima koji testiraju njihove granice. 

U ovom tekstu, istražićemo pet najpoznatijih post-apokaliptičnih filmova koji su obeležili žanr i inspirisali mnoge gledaoce.

Mad Max: Fury Road: Vizuelni spektakl u pustinji

Mad Max: Fury Road” je jedan od najimpresivnijih filmova ovog žanra, režiran od strane Džordža Milera. Radnja je smeštena u distopijski svet u kojem vlada nestašica vode i goriva, a preživeli se bore za opstanak u surovoj pustinji. Film prati Maks Rokatanskog i Imperatorku Furiosu u njihovoj borbi protiv tiranskog vladara Immortan Džoa.

Akcenat na resursima, poput goriva i vode, podseća nas koliko su osnovni resursi ključni za preživljavanje u ovakvom okruženju. U tom smislu, film nas navodi da razmislimo o važnosti priprema za potencijalne krize, uključujući nabavku praktičnih sredstava kao što su alati i uređaji za održavanje osnovnih potreba. To vas navodi na razmišljanje o budućnosti i ako vas zanima ponuda generatora za struju online cene mogu biti mnogo pristupačnije nego da fizički idete po prodavnicama opreme.

Ovaj film nije samo akcioni spektakl već i priča o nadi i borbi za slobodu u svetu gde su ljudske vrednosti skoro iščezle.

I Am Legend: Borba za opstanak u izolaciji

I Am Legend” sa Vilom Smitom u glavnoj ulozi pruža jedinstvenu priču o izolaciji i opstanku. Radnja filma se odvija u postapokaliptičnom Njujorku nakon što virus, prvobitno zamišljen kao lek, pretvori većinu populacije u smrtonosne mutante. Robert Nevil, imun na virus, postaje poslednji čovek u gradu, boreći se da pronađe lek dok preživljava među noćnim predatorima.

Film se ističe emocionalnim prikazom usamljenosti glavnog lika i njegovim vezama sa psom, jedinim preostalim saputnikom. Tenzija raste tokom scena u kojima Nevil istražuje napušteni grad, balansirajući između opreza i želje da povrati normalnost. Film nas podseća na važnost tehnoloških rešenja i spremnosti za preživljavanje u ekstremnim situacijama.

“I Am Legend” takođe istražuje granice ljudske otpornosti i postavlja pitanje šta znači biti ljudski u svetu gde je sve drugo izgubljeno.

Snowpiercer: Distopijski voz kao metafora za društvo

Snowpiercer,” režiran od strane Bong Džun-hoa, donosi jedinstvenu priču o preživljavanju u svetu potpuno prekrivenom ledom. Radnja filma smeštena je u voz koji kruži planetom, a preživeli su podeljeni u strogo hijerarhijske klase. Protagonista, Kertis, vodi revoluciju iz zadnjih vagona kako bi se izborio za pravdu i jednakost.

Film je poznat po svojoj simbolici i snažnoj društvenoj kritici. Svaki vagon predstavlja različit sloj društva, dok glavna priča osvetljava borbu protiv nepravde i nejednakosti. Film nas podseća na krhkost ljudske civilizacije i važnost saradnje u suočavanju sa krizama. Istovremeno, prikazuje koliko je tehnologija, poput sistema za očuvanje života u vozu, presudna za preživljavanje.

“Snowpiercer” nas uči da, čak i u najgorim situacijama, nada i borba za bolje sutra nikada ne gube na važnosti.

A Quiet Place: Preživljavanje u svetu tišine

A Quiet Place” donosi potpuno drugačiji pogled na postapokaliptični žanr, fokusirajući se na porodicu koja pokušava da preživi u svetu prepunom smrtonosnih stvorenja koja love pomoću zvuka. Film, režiran i glumljen od strane Džona Krasinskog, naglašava važnost komunikacije i kreativnosti u uslovima gde buka može značiti smrt.

Radnja prati porodicu koja živi u gotovo potpunoj tišini, oslanjajući se na inovativne metode komunikacije i svakodnevnog života. Napetost filma proizlazi iz konstantne opasnosti i nemogućnosti da se izraze emocije glasno. Ovo je priča o snazi porodičnih veza i ljudskoj prilagodljivosti čak i u najtežim okolnostima.

“A Quiet Place” nas podseća na značaj prilagođavanja okruženju i kreativnog razmišljanja u situacijama kada je opstanak doveden u pitanje. Ovaj film je dokaz da tišina može biti jednako glasna kao i eksplozivne scene akcije.

28 Days Later: Redefinisanje zombija

28 Days Later,” režiran od Denija Bojla, postavio je nove standarde za postapokaliptične filmove, uvodeći koncept brzih i agresivnih zaraženih. Film počinje nakon što virus besa izbije iz laboratorije, pretvarajući ljude u smrtonosne horde. Protagonista Džim budi se iz kome u napuštenom Londonu, suočavajući se sa razorenim svetom.

Film je poznat po svojoj atmosferi, koja kombinuje strah i očaj, ali i nadu. Kroz likove, priča istražuje ljudsku prirodu u uslovima ekstremnog preživljavanja, prikazujući kako se ljudi mogu ponašati i kao spasitelji i kao najveća opasnost. Film nas podseća na važnost zajednice i saradnje, ali i na to koliko brzo društvo može pasti u haos.

“28 Days Later” ostavlja snažan utisak, ne samo zbog napetosti, već i zbog svoje sposobnosti da izazove gledaoce da razmišljaju o sopstvenim granicama u kriznim situacijama.

The Book of Eli: Putovanje kroz pustoš

The Book of Eli” donosi priču o misterioznom putniku Eliu, kojeg igra Denzel Vošington, koji prolazi kroz opustošeni svet čuvajući knjigu koja krije ključ za obnavljanje civilizacije. 

Film istražuje teme vere, opstanka i borbe protiv tiranije. Kroz upečatljive scene i emotivnu priču, ovaj film nas podseća na važnost očuvanja znanja i ljudskih vrednosti čak i u najtežim uslovima. 

Atmosfera filma, uz minimalističke pejzaže i dinamične akcione scene, ostavlja snažan utisak, dok glavni junak simbolizuje snagu upornosti i vere u bolje sutra.

Planet of the Apes: Evolucija i opstanak

Serijal “Planet of the Apes” možda nije popularan kao Ratovi Zvezda, ali je takođe jedna od najpoznatijih filmskih franšiza. Istražuje distopijski svet gde su ljudi pali s vrha evolucije, a inteligentni majmuni zavladali planetom. Od klasičnog filma iz 1968. godine do modernih adaptacija, serijal se bavi temama ljudske arogancije, etike i posledica tehnološkog razvoja. 

Posebno se ističe trilogija iz 2011–2017, koja prati Cezarov uspon kao vođe majmuna. 

Vizuelno impresivni i emotivno snažni, ovi filmovi ističu važnost zajedništva i međusobnog razumevanja, dok preispituju granice između civilizacije i divljaštva u svetu u kojem se uloge preokreću.

Zaključak

Post-apokaliptični filmovi pružaju više od zabave – oni su podsetnik na važnost osnovnih vrednosti poput zajedništva, kreativnosti i snalažljivosti. Od akcije u “Mad Max: Fury Road” do emocionalne dubine “I Am Legend,” svaki od ovih filmova nas uči kako bi svet mogao izgledati u ekstremnim okolnostima i kako bi se ljudi mogli prilagoditi.

Ako vas inspirišu ovi filmovi, možda je vreme da se i sami pripremite za neočekivane situacije zato što je važno biti spreman. 

Svet koji poznajemo možda neće uvek biti isti, ali uz prave pripreme i duh prilagodljivosti, možemo se suočiti s bilo čim što nam dolazi.

The post Kultni post-apokaliptični filmovi koje morate dodati na svoju listu first appeared on Sinemanija.

Viewing all 89 articles
Browse latest View live